W co i jak inwestować ?

[02.02.2015]

W co inwestować, aby zarobić? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Odpowiedzi może nam udzielić człowiek, który zarobił wiele, naprawdę wiele. Przedstawiamy pięć najważniejszych porad na 2015 r., których udzielił inwestorom Warren Buffett - przedsiębiorca z 58 mld dolarów na koncie.

Warren Buffett jest amerykańskim inwestorem giełdowym, przedsiębiorcą i filantropem. Jest głównym akcjonariuszem, przewodniczącym rady nadzorczej oraz prezesem spółki Berkshire Hathaway, za której pośrednictwem kontroluje akcje m.in. American Express, Coca-Coli czy koncernu Gillette. Od wielu lat konsekwentnie utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi świata, w 2014 r. zajął 4. miejsce w rankingu "Forbesa".

Co ma do zaproponowania inwestorom, którzy chcą iść jego śladem? "Przestań uważać, że istnieje magiczny przepis na zarobienie mnóstwa pieniędzy w ciągu jednej nocy i że właśnie ty go odkryjesz, ponieważ jesteś mądrzejszy od innych inwestorów" - to jego główna rada. Serwis GoBankingRates zebrał najlepsze udzielone przez Warrena Buffetta porady dla inwestorów na 2015 rok. Oto, co proponuje miliarder:

1. Inwestuj długoterminowo

Oto propozycja Buffetta: zainwestuj 10 proc. posiadanej gotówki w obligacje rządowe, a 90 proc. - w firmy z indeksu S&P 500 (w skład którego wchodzi 500 firm o największej kapitalizacji, notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ). - Wierzę, że długoterminowe zyski z takiego inwestowania będą lepsze niż osiągnięte w tym roku przez większość funduszy emerytalnych, instytucji czy osób prywatnych, które zatrudniają wysoko opłacanych menedżerów - twierdzi Buffett.

Business Insider przyznaje miliarderowi rację i przypomina, że badania potwierdzają, iż fundusze indeksowe sprawdzają się lepiej niż zarządzane (w tym fundusze inwestycyjne). Trzeba jednak zwrócić uwagę na słowo "długoterminowe". Po ewentualnym krachu giełdy odrabianie strat może trwać wiele lat. Aby wypracować zysk, trzeba mieć zarówno czas, jak i dużo samodyscypliny, by nie wycofać pieniędzy z funduszu indeksowego i przeczekać spadki.

2. Naucz się oszczędzać

- Myślę, że największym błędem jest nieuczenie się nawyków oszczędzania odpowiednio wcześnie. Oszczędzanie jest nawykiem - powiedział w ubiegłym roku Buffett w jednym z programów telewizyjnych. - Łatwo jest się stać dobrze sytuowanym człowiekiem w dłuższym czasie. Ale nie jest łatwo szybko zostać bogaczem - dodał.

3. Gdy cena akcji spada - kupuj, nie sprzedawaj

Buffett sam posłuchał swojej rady w ubiegłym roku, kiedy w ciągu kilku dni stracił ponad 2 mld dol. po spadku wartości udziałów kilku należących do niego firm (w tym Coca-Coli i IBM). Jak powiedział telewizji CNBC, inwestorzy, którzy sprzedają akcje, gdy ich cena idzie w dół, pozbawiają się szansy na odzyskanie straconych funduszy, kiedy cena pójdzie w górę.

Warren Buffett przyznał, że lubi rynek zniżkujący, a im bardziej ceny spadają, tym więcej kupuje. Lecz jego główną radą jest to, by inwestować długoterminowo w firmy, których model biznesowy jest nam znany i w pełni rozumiemy rynek, na którym działają.

Partnerzy